דף הבית > מחלות הסרטן > גידולי מוח ראשוניים

 

מבנה המוח

מערכת העצבים המרכזית מורכבת מהמוח ומחוט השדרה. 
גידולים המערבים את המוח וחוט השדרה עשויים להיות גידולים ראשוניים או שניוניים, גידולים ראשוניים מקורם הינו בתאי מערכת העצבים עצמה. גידולים שניוניים (גרורתיים), מקורם בגידולים של מערכות גוף אחרות (לדוגמא סרטן שד או סרטן ריאה) אשר שלחו גרורות אל מערכת העצבים המרכזית. דף מידע זה יעסוק בגידולים ראשוניים של מערכת העצבים המרכזית עם התמקדות על גידולי מוח ראשוניים.


מבנה המוח:

המוח מורכב ממספר חלקים:

1. המוח הגדול (Cerebrum) – מהווה את עיקר המוח. אחראי על רוב התפקוד המוטורי, על תחושה ועל הליכי חשיבה וזיכרון. מורכב משני חלקים הנקראים המיספרות. כל המיספרה אחראית על תנועה ותחושה בצדו ההופכי של הגוף ועל תפקודים נוספים האופייניים לכל המיספרה, כגון דיבור.

2. המוח הקטן (Cerebellum) – נמצא מתחת ואחורית למוח הגדול. אחראי בעיקר על שיווי משקל וקואורדינציה.

3. גזע המוח (Brainstem) – נמצא במרכז מערכת העצבים והמשכו הינו חוט השדרה. אחראי בעיקר על תפקודי החיים הבסיסיים, כגון ויסות נשימה, לחץ דם ופעילות הלב.

4. חדרי המוח - אלו הם חללים הקיימים בתוך המוח ומלאים בנוזל מוח-השדרה (Craniospinal fluid). שותפים לוויסות הלחץ התוך-גולגלתי.

5. קרומי המוח (Meninges) – אלו שכבות רקמה העוטפת את המוח ומהווים הגנה ראשונית על רקמת המוח ובנוסף אחראים על ייצור וספיגת נוזל מוח-השדרה.


 
 

 


דף הבית | אודותינו | תקנון האתר | מפת האתר | צור קשר | מרכז דוידוף לסרטן
© כל הזכויות שמורות - למרכז מידע למחלות הסרטן ע"ש מאיר ליזר, מרכז דוידוף.
התכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף.

 

Powered by Artvision | Truppo Websites