דף הבית > מחלות הסרטן > לימפומה שאינה הודג'קין

 

כימותרפיה במינון גבוה בתמיכת תאי גזע

 


השתלת תאי גזע (הנקראים גם תאי אב), הוא טיפול המיועד לחולי לימפומה שאינה הודג'קין בעיקר לאחר הישנות (חזרת ) המחלה והשגת הפוגה (שניה) או כאשר הושגה הפוגה ראשונה בלימפומות אלימות במיוחד.


מינונים גבוהים של טיפולי כימותראפיה יעילים יותר מהטיפולים הרגילים בלימפומה שאינה הודג'קין. אולם, המינונים הגבוהים גורמים לפגיעה קשה בתאי הגזע, דבר שעלול לגרום לדיכוי קטלני ביכולת ייצור תאי הדם מחד ולפגיעה באברים חיוניים מאידך.


השתלת תאי גזע עצמיים (SCT - stem cell transplantation) מאפשרת לחולה לקבל כימותרפיה במינון גבוה מאד עם או בלי קרינה. לאחר תום הטיפול, מקבל החולה עירוי של תאי גזע עצמיים (משלו), אשר יסיעו לשקם את מוח העצמות וליצור מחדש את תאי הדם שהושמדו.


ההשתלה עצמה אינה פעולה ניתוחית. יתר על כן, ניתוח אינו חלק מהטיפול בלימפומה. ניתוח מתבצע בד"כ לצורכי אבחון בלבד. מטרת הניתוח היא  לקחת דגימה לביופסיה על מנת לאבחן את המחלה.


לצורך ההשתלה העצמית של תאי גזע, החולה חייב להיות בהפוגה מהלימפומה. לפני ההשתלה, עליו לעבור תהליך איסוף של תאי גזע. הוא יקבל לשם כך זריקות של G-CSF עם או בלי תוספת של טיפול כימי מכין. חולים שמוח העצמות שלהם מכיל תאי לימפומה רבים יחסית, לא יוכלו לעבור איסוף של תאי גזע עצמיים, כיוון שבעת האיסוף, קיים חשש שהוא יכיל גם תאי לימפומה, בנוסף לתאי הגזע.

 


 
 

 


דף הבית | אודותינו | תקנון האתר | מפת האתר | צור קשר | מרכז דוידוף לסרטן
© כל הזכויות שמורות - למרכז מידע למחלות הסרטן ע"ש מאיר ליזר, מרכז דוידוף.
התכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף.

 

Powered by Artvision | Truppo Websites