דף הבית > מחלות הסרטן > לימפומה שאינה הודג'קין

 

טיפולים ביולוגיים

הטיפולים הביולוגיים מסייעים להשמיד את תאי לימפומה, להאט את קצב צמיחתם או לעזור בהפעלת המערכת החיסונית של החולה, בכדי שתילחם בלימפומה ביתר יעילות.


נוגדנים
הנוגדנים מיוצרים באופן טבעי על ידי המערכת החיסונית בגוף, במטרה להילחם בזיהומים. לטיפול בלימפומה קיימים מספר נוגדנים ייחודיים, הפוגעים בתאי הגידול. הנוגדנים הללו הם חד-שבטיים, כלומר פעילים נגד אתר יחיד הנמצא בתאי הלימפומה. הנוגדנים הללו מכילים בד"כ שני חלקים המחוברים ביניהם: חלק ייחודי נגד תאי הלימפומה וחלק נוסף, ממקור אנושי, בכדי שמערכת החיסון של החולה לא תתקוף אותם ותרחיק אותם מהגוף, בטרם ביצעו את פעולתם החשובה.


Mabthera) Rituximab .1) הוא נוגדן המתחבר לאנטיגן הנמצא על פני מעטפת תאי הלימפומה, הנקרא CD20 . ההתחברות בין הנוגדן Mabthera והאנטיגן CD20, גורמת להשמדתו של תא הלימפומה. האנטיגן CD20 נמצא בלימפומות מסוגים שונים. חולים מקבלים את הנוגדן מבטרה בעירוי תוך ורידי, במסגרת היחידה לאשפוז יום המטולוגי. תופעות הלוואי האופייניות הן בדרך כלל קלות, אך יכולות להופיע גם תופעות לוואי הכוללות בין השאר: צמרמורת, עליית חום, פריחה וגרד, קוצר נשימה וירידת לחץ הדם. גם אם תסמינים אלה הופיעו במהלך הטיפול הראשון של Rituximab, נדיר שיופיעו פעם נוספת, במהלך מחזורי הטיפול הבאים.


 2. Zevalin) Ibritumomab tiuxetan ) הוא נוגדן נוסף היעיל נגד תאי הלימפומה. לנוגדן זה מחובר איזוטופ רדיואקטיבי מסוג Itrium, הפולט קרינה המגדילה את טווח השפעתו הישירה. בדומה למבטרה, גם הזבלין מתקשר לאנטיגן CD20, הנמצא על פני סוג לימפומה שונים. זבלין עשוי להשיג תגובה גם בחולים שהראו עמידות למבטרה. זבלין ניתן בד"כ ללא תוספת של כימותרפיה נוספת. הזבלין עלול לגרום לירידה בספירות הדם למשך מספר שבועות, בעיקר בחולים הסובלים מהסננה משמעותית של תאי גידול בתוך מוח העצם.


Mabcampath) Alemtuzumab .3) הוא נוגדן המתחבר לאנטיגן הנקרא CD52. הוא יעיל בלוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL) וכן בסוגים מסוימים של לימפומה מסוג T. האנטיגן CD52 נמצא גם בתאי דם תקינים, השייכים למערכת החיסון. לפיכך, ראוי לציין כי תופעות הלוואי של הטיפול ב- MabCampath כוללות נטייה לזיהומים קשים, ע"י חיידקים, נגיפים ופטריות. הזרקה של MabCampath עלולה לגרום גם לעליית חום, צמרמורת והפרעות בנשימה.


אינטרפרון (Interferon)
אינטרפרון הנו חלבון המיוצר על ידי תאי הדם הלבנים, במטרה ללחום בזיהומים. ישנם מחקרים המורים על כך שמתן אינטרפרון עשוי להביא להצטמקותם של סוגים מסוימים של לימפומות שאינן הודג'קין. תופעות לוואי כתוצאה מטיפול באינטרפרון דומות לתופעות של שפעת. הן כוללות בין השאר: עייפות, עליית חום, צמרמורת, כאבי ראש, כאבי שרירים ומפרקים וכן גם נטייה לדיכאון. בשל ריבוי תופעות הלוואי, הטיפול באינטרפרון אינו שכיח.


 
 

 


דף הבית | אודותינו | תקנון האתר | מפת האתר | צור קשר | מרכז דוידוף לסרטן
© כל הזכויות שמורות - למרכז מידע למחלות הסרטן ע"ש מאיר ליזר, מרכז דוידוף.
התכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף.

 

Powered by Artvision | Truppo Websites