דף הבית > מחלות הסרטן > סרטן הלבלב

 

טיפול תומך

בנוסף לטיפול שתפקידו להאט, לעצור או לצמצם את הסרטן (זהו טיפול מוכוון מחלה), חלק חשוב מהטיפול בסרטן הוא הקלה על תופעות הלוואי מהן סובל החולה. דבר זה כולל תמיכה בצרכים הגופניים,הנפשיים והחברתיים שלו. לעיתים קרובות מקבלים אנשים טיפול מוכוון מחלה וטיפול להקלת תופעות לוואי בעת ובעונה אחת.

טיפול תומך בחולי סרטן הלבלב כולל:

הקלה על החסימה בצינור המרה או במעי הדק

אם הגידול חוסם את צינור המרה או את המעי הדק ניתן להסתייע בסטנט (צינורית קטנה העוזרת לשמירתו של האזור החסום במצב פתוח ועשויה ממתכת או פלסטיק) כדי להקל על החסימה בלי ניתוח. בד"כ מכניסים סטנטים אלה לתוך הגוף ,אך יש לעיתים צורך להכניס את הצינורית דרך נקב בעור הבטן כדי לנקז נוזלים המצטברים בבטן. תהליך זה מכונה ניקוז דרך העור. לפעמים יזדקק החולה לניתוח ליצירת מעקף אפילו אם אי אפשר להסיר לגמרי את הגידול.

שיפור העיכול והתיאבון

דיאטה מיוחדת, תרופות ואנזימים מיוחדים עשויים לעזור לחולה לעכל טוב יותר את המזון גם אם הלבלב אינו מתפקד כראוי , או הוסר חלקית או באופן מלא. לעיתים קרובות יכולה התייעצות עם דיאטנית לעזור רבות לחולים המאבדים ממשקלם וסובלים מתאבון ירוד עקב מחלתם.

איזון הסוכרת

אם החולה מפתח סוכרת כתוצאה מאיבוד אינסולין המיוצר ע"י הלבלב (תופעה שכיחה יותר אחרי כריתה מלאה של הלבלב), לעיתים קרובות ייתן לו הרופא מרשם לאינסולין.

הקלה על כאבים ותופעות לוואי אחרות

הקרנות ניתנות כדי להקל על כאבים וגם גמזר (Gemcitabine) הוכח כמקל על סימפטומים המתלווים לסרטן כמו איבוד משקל ,כאבים וחולשה. יש צורך במשככי כאבים שהם נגזרות של האופיום כדי להקטין כאבים או תרופות אחרות על פי יעוץ מקצועי.

ניתן גם להשתמש בסוגים מיוחדים של חוסמי עצבים כמו חוסם במחלת צליאק כדי להקל על כאבי בטן. תרופות אלה ניתנות ע"י רופאים במרפאות כאב. כאשר חוסמים עצבים מזריקים להם חומר מאלחש לעצירת הכאב לזמן קצר, או נותנים תרופה שהורסת את העצבים ומקלה על הכאב לזמן ארוך. חסימה עצבית ניתן לבצע דרך העור או באמצעות אנדוסקופ המוחדר דרך הפה אל הקיבה.


 
 

 


דף הבית | אודותינו | תקנון האתר | מפת האתר | צור קשר | מרכז דוידוף לסרטן
© כל הזכויות שמורות - למרכז מידע למחלות הסרטן ע"ש מאיר ליזר, מרכז דוידוף.
התכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף.

 

Powered by Artvision | Truppo Websites