דף הבית > מחלות הסרטן > סרטן הלבלב

 

כימותרפיה

כימותרפיה היא השימוש בתרופות שנועדו להשמיד את תאי סרטן בדרך כלל ע"י הפסקת יכולתם של התאים לגדול ולהתחלק. כימותרפיה מערכתית ניתנת דרך מחזור הדם כדי שתוכל להגיע לתאי הסרטן בכל הגוף.

תוכנית טיפול כימותרפית מורכבת בדרך כלל ממספר מסוים של מחזורי טיפול הניתנים לאורך פרק זמן מסוים. מטופל עשוי לקבל תרופה אחת כל פעם או שילובים של תרופות שונות באותה עת.

טיפול כימותרפי מניעתי (Adjuvant chemotherapy)

טיפול כימותרפי מניעתי, ניתן לאחר ניתוח להסרת הגידול מהלבלב על מנת למנוע את חזרתו של הסרטן.

כיום הטיפול הסטנדרטי המקובל בטיפול כימותרפי מניעתי הוא טיפול בגמזר (Gemcitabine ,Gemzar) לבד. מתקיימים מחקרים קליניים אשר בודקים שילובים של תרופות שונות הכוללים שילובים אגרסיביים יותר בדומה לאלה שניתנים בסרטן לבלב מתקדם.

כימותרפיה הניתנת לפני הניתוח נקראת טיפול מקדים (Neoadjuvant treatment) והיא הרבה פחות שכיחה מהטיפול המניעתי לסרטן הלבלב.

קו ראשון של כימותרפיה

זהו הטיפול הראשון אשר ניתן למטופלים עם מחלה מקומית מתקדמת או לסרטן לבלב גרורתי.

התרופה גמזר (Gemcitabin,Gemzar) בפני עצמה הוכחה כמגדילה את סיכויי ההישרדות של החולה ואת פרק הזמן שלוקח לסרטן לחזור. זהו הטיפול הסטנדרטי לחולים עם סרטן לבלב מתקדם מאז שהוכחה ב 1997. אך שילובים של תרופות יכולים להיות יותר יעילים מאשר התרופה גמזר לבד. שילובים אחדים של 2 תרופות נבדקו במחקרים קליניים וכוללים:

 

  • (Gemcitabine+ fluoruracil (5-fu,Adrucil
  • (Gemcitabine+ capecitabine (Xeloda
  • Gemcitabine + cisplatin
  • (Gemcitabine + oxaliplatin (Eloxatin
  • (Gemcitabine + erlotinib (Tarceva


כמה מהמחקרים האלה מראים שטיפול משולב של תרופות עשוי להיות יעיל יותר, אך ניראה שלשילובים אלו יש יותר תופעות לוואי כאשר משתמשים בשתי תרופות או יותר יחד.

טיפולים משולבים מתאימים בעיקר לחולים המסוגלים לתפקד כרגיל בחיי היום- יום ללא עזרה. הבחירה בשילוב ספציפי זה או אחר תלויה במרכז הסרטן ולעיתים בניסיונו של הרופא האונקולוג עם התרופות ועם תופעות הלוואי השונות שלהן.

שילובים אחרים אשר נחקרו כוללים: Gemcitabine + Abraxane וכן שילוב של 3 התרופות: Gemcitabine + Docetaxel (Taxotere) + Capecitabine נקראים יחדיו GTX.

מחקר נרחב שנעשה לאחרונה הראה כי שילוב של תרופות הנקרא FOLFIRINOX הכולל:
5-FU, leucovorin(wellcovorin), Irinotecan(campostar), Oxaliplatin
שיפר באורח משמעותי את סיכויי ההישרדות של חולי סרטן הלבלב בשלב מתקדם בהשוואה לאלה שקבלו גמזר בלבד.  FOLFIRINOX הוא טיפול המתאים כטיפול בקו ראשון לחולי סרטן לבלב מתקדם. בכל מקרה חולים שקבלו שילוב זה סבלו מיותר תופעות לוואי ויש לתת אותו למטופלים במצב פיזי טוב ושהם בריאים באופן כללי למרות הסרטן.

קו שני של כימותרפיה

כאשר גידול ממשיך לגדול לאחר הקו הראשון של הטיפולים, המטופל עשוי להפיק תועלת עם שינוי הטיפול והחלפת התרופות במידה ומצב בריאותו הכללי טוב.

לדוגמא, מחקר אחד הראה ששילוב של n5-FU + Oxaliplatin יעיל לכמה חולים כקו שני טיפולי אחרי שקיבלו טיפול קודם גמזר (Gemcitabine) לתקופה מסוימת לפי המשטר הטיפולי.


תרופות שלא בהתוויה –
שימוש בתרופה למטרה שונה מהיעד המקורי (OFF-LABEL USE)

דבר זה קורה כאשר משתמשים בתרופה למצבים שאינם מצוינים על התרופה או נותנים אותה בצורה שונה מההנחיות הנלוות לתרופה.

שימוש כזה בתרופה שכיח בטיפול בסרטן הלבלב מסיבות רבות: ראשית, תרופות בדרך כלל מאושרות לטיפול רק בסוג או בשלב מסוים של הסרטן. שנית, טיפולי סרטן רבים משתמשים בשילוב של כמה תרופות ותרופה אחת או יותר לעיתים קרובות ניתנת לשימוש ללא התוויה.

תוכניות הטיפול (משטר הטיפול) בתרופות משתנות כל הזמן, כיוון שרופאים לומדים שילובים חדשים של תרופות בהתאם למחקרים עדכניים שהוכחו כמשפרים את הטיפול בחולה.

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנגרמות מהכימותרפיה תלויות בסוג התרופה שהמטופל מקבל. התופעות כוללות: ירידה בתאבון, בחילות, הקאות, שלשולים, פצעים בפה, נשירת שיער וחוסר אנרגיה.

אנשים המקבלים כימותרפיה הם בסיכון גבוה יותר לפתח זיהומים, פצעים, ויכולים לדמם בקלות מכיוון שהכימותרפיה מפחיתה את פעילות מח העצם ואת ייצורן של כדוריות הדם הלבנות, האדומות והטסיות.

לתרופות מסוימות הניתנות לסרטן הלבלב יש תופעות לוואי ספציפיות, למשל התרופה קסלודה  (Xeloda) כCapecitabin עלולה לגרום לאדמומיות ואי נוחות בכפות הידיים והרגליים. מצב זה נקרא סינדרום היד-רגל. אוקסליפלטין (Oxaliplatin) אחת התרופות הניתנות בתוכנית Folfirinox, עלולה לגרום לרגישות לקור, לנימול ועקצוץ באצבעות ובבהונות. מצב זה נקרא מחלת עצבים היקפית – נוירופתיה. תופעות אלה נעלמות  בדרך-כלל בין הטיפולים ולאחר הטיפולים. הרופא עשוי להציע דרכים להקל על תופעות לוואי אלה.

כימותרפיה פליאטיבית (כימותרפיה מקלה)


כל תוכניות הטיפולים הכימותרפיים שנידונו לעיל עשויים להקל על הסימפטומים של סרטן הלבלב. טיפול זה מכונה טיפול מקל או טיפול תומך. הטיפול יכול לגרום להפחתת כאבים,לשפר את האנרגיה והתיאבון של החולה ויכול להפסיק או להאט את הפחתת המשקל. כאשר מתקבלות החלטות לגבי טיפול כימותרפי פליאטיבי חשוב שאתה והרופא שלך תשקלו את היתרונות ותופעות הלוואי האפשריות וכיצד אלה ישפיעו על איכות החיים שלך.

חשוב לציין כי יעילות התרופות לטיפול בסרטן נמצאת בהערכה מחודשת כל הזמן. שיחה עם הרופא היא בד"כ האמצעי הטוב ביותר ללמוד על התרופות הניתנות לחולה,מטרתן,תופעות הלוואי האפשריות שלהן או האינטראקציה שלהן עם תרופות אחרות שאתה לוקח.


 
 

 


דף הבית | אודותינו | תקנון האתר | מפת האתר | צור קשר | מרכז דוידוף לסרטן
© כל הזכויות שמורות - למרכז מידע למחלות הסרטן ע"ש מאיר ליזר, מרכז דוידוף.
התכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף.

 

Powered by Artvision | Truppo Websites