דף הבית > מחלות הסרטן > סרטן הלבלב

 

ניתוח

ניתוח סרטן הלבלב כולל הסרת כל הלבלב או חלקו בהתאם למיקומו וגודלו של הגידול בו. כמו כן לעתים קרובות הניתוח כולל הסרת איברים או חלקים הסמוכים לאתר הגידול.

יש לציין שהתחלואה מניתוח זה רבה למדי ולכן הדבר דורש בחירה קפדנית של המטופלים.

ניתוח סרטן הלבלב עשוי להיות משולב עם הקרנות ו /או כימותרפיה (ראה להלן). טיפולים אלה יתכן שינתנו לפני הניתוח או אחריו, אם כי בדרך כלל הם ניתנים לאחר הניתוח .אם לא ברור בעת מתן האבחנה האם ניתן להסיר את הסרטן בניתוח, שכן המצב גבולי,עשויים לתת הקרנות ו/או כימותרפיה כדי לנסות לצמק את הגידול ,כך שניתן יהיה להסירו בניתוח.

סוגים שונים של ניתוחים נערכים בהתאם למטרה מסוימת.

לפרוסקופיה


בדיקה זו כרוכה בניתוח קטן המצריך הרדמה כללית ואשפוז קצר בבית החולים. הרופא יעשה חתכים קטנים בדופן הבטן ויחדיר בזהירות מצלמה זעירה לגוף בעוד החולה נתון בהרדמה. הרופא יבדוק את האזור וייקח דגימת רקמות (ביופסיה) לבדיקה מיקרוסקופית.

לעיתים עשוי המנתח לבחור להתחיל בלפרוסקופיה משום שפעולה זאת עוזרת למנתח לקבוע אם הסרטן התפשט לחלקים אחרים של הבטן. במידה ואכן זה קרה, ניתוח להסרת הגידול העיקרי אינו מתאים.


ניתוח להסרת הגידול

סוגים שונים של ניתוחים נערכים לפי מיקומו של סרטן הלבלב. בכל סוגי הניתוחים הבאים מוסרות בלוטות הלימפה הסמוכות כחלק מהניתוח.

  • אם הסרטן ממוקם בראש הלבלב, עשוי המנתח להשתמש בפרוצדורת וויפל. זהו ניתוח נרחב שבו מסירים את ראש הלבלב וחלק מהמעי הדק ,צינור המרה והקיבה ואחר כך מחברים מחדש את מערכת העיכול עם מערכת המרה. רק רופא מומחה יבצע ניתוח מורכב זה.

  •  אם הסרטן נמצא בזנב הלבלב, מסיר המנתח את זנבו, עיקר גופו של הסרטן וכן את הטחול.

  • אם הסרטן מפושט בלבלב או נמצא באזורים רבים בלבלב, יתכן ויהיה צורך לבצע כריתת לבלב כוללת,כלומר כריתת הלבלב,חלק מהמעי הדק ,חלק מהקיבה,צינור מרה ,כיס המרה,הטחול ובלוטות הלימפה הסמוכות.

אחרי הניתוח יהיה על החולה לשהות בבית החולים מספר ימים וקרוב לודאי יצטרך לנוח בביתו כחודש ימים. תופעות הלוואי של הניתוח כוללות חולשה,עייפות וכאבים במשך ימים אחדים אחרי הניתוח.תופעות לוואי אחרות הנגרמות ע"י הסרת הלבלב כוללות קשיים בעיכול המזון וסכרת כתוצאה מאיבוד אינסולין (המיוצר ע"י הלבלב). עיין להלן בנושא הטיפול התומך אודות הקלת תופעות לוואי אלה.


 

למידע נוסף ומפורט לגבי ניתוחים של גידולי לבלב ניתן למצוא בחוברת של פרופ' קלוגר יורם , 2011, לחץ כאן .


 
 

 


דף הבית | אודותינו | תקנון האתר | מפת האתר | צור קשר | מרכז דוידוף לסרטן
© כל הזכויות שמורות - למרכז מידע למחלות הסרטן ע"ש מאיר ליזר, מרכז דוידוף.
התכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף.

 

Powered by Artvision | Truppo Websites