דף הבית > מחלות הסרטן > סרטן הערמונית

 

ביופסיה לערמונית בגישת MRI-US Fusion

ביופסיה לערמונית בגישת MRI-US Fusion לאבחון סרטן הערמונית  

 

הכותבים:

  • פרופ' מרגל - רופא בכיר במחלקה לאורולוגיה בבית חולים בילינסון , ומנהל השירות האפידמיולוגי לסרטן במרכז דוידוף, מרכז רפואי רבין.
  • רחלי אוזלבו - מתאמת מחקר, מרכז דווידוף, מרכז רפואי רבין.  

 

מעודכן לשנת 2015

 

מדי שנה, כ-5,000 ביופסיות מבוצעות בישראל על מנת לאבחן או לפסול מקרה של סרטן הערמונית. רוב הביופסיות נעזרות בדימות על-שמעי (אולטרסאונד) טרנס-רקטלי, שיטה אשר החלו בה בשנות ה-80.  

 

בשימוש בטכניקת הביופסיה מונחית אולטרסאונד טרנס-רקטלי, כ-12 דגימות נלקחות באופן שיטתי (סיסטמטי) ועיוור מהערמונית. בשיטה זאת, דגימות הביופסיה נלקחות ללא כול ידיעה על מיקום של סרטן בערמונית. כך למעשה, סרטן הערמונית הוא הסרטן היחיד המאובחן בצורה עיוורת. תארו לכם מצב דומה כאשר מתגלה ממצא חשוד בכבד ונלקחות דגימות עיוורות מהאיבר.  

 

כאשר החל שימוש בביופסיה מונחית אולטרסאונד, היא נחשבה לשיטה פורצת דרך, ולכן השימוש בה אומץ והתפשט. אולם כיום, ישנם אמצעי דימות מתקדמים המאפשרים לראות סרטן בערמונית. הדמיית ה-MRI מאפשרת לזהות, למקם ולמדוד סרטן בערמונית.

 

מכשיר ה-MRI-US Fusion הינו חדשני ומאפשר ניצול של התמונות שהתקבלו מהדמיית ה-MRI, לצורך ביצוע ביופסיה מונחת אולטרסאונד. למעשה בטכנולוגיית זו, נבנה מודל תלת ממדי של הערמונית ובתוכו הנגע החשוד. מודל זה מוזן לתמונת האולטרסאונד בזמן אמת. שימוש במכשיר ה-MRI-US Fusion מאפשר לקיחת דיגמה מדויקת מאזור החשוד בניגוד לדגימה עיוורת הנהוגה כיום. הוכח במחקרים כי שימוש בשיטה חדשנית זו מפחיתה אבחון שגוי.  

 

השימוש בטכנולוגית ה- MRI-US Fusion  לביופסיה דורש מספר רב של מומחים. יש צורך במומחה ל-MRI בכדי לפענח את ה-MRI של הערמונית. יש צורך באורלוג באורולוג אשר התמחה בביופסיה בגישה זו וכן יש צורך בטכנאי של המערכת. אי לכך בדיקה זו דורשת יותר זמן מהביופסיה הרגילה אך היתרונות של הדיוק והביטחון כי הדגימות נלקחות מהאזורים החשודים הוא עצום.


 
 

 


דף הבית | אודותינו | תקנון האתר | מפת האתר | צור קשר | מרכז דוידוף לסרטן
© כל הזכויות שמורות - למרכז מידע למחלות הסרטן ע"ש מאיר ליזר, מרכז דוידוף.
התכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף.

 

Powered by Artvision | Truppo Websites