דף הבית > מחלות הסרטן > סרטן השד

 

קרינה וניתוח בטיפול אחד - INTRABEAM

מידי שנה מאובחנות בישראל 4500 חולות סרטן השד. זו המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי אך סיכויי הריפוי גבוהים יותר ככל שהמחלה מתגלה בשלב מוקדם יותר ועל פי המאפינים הביולוגים של הסרטן אותם ניתן לאפיין כיום. המודעות לחשיבות הגילוי המוקדם של המחלה מוביל לעלייה במספר הנשים המאובחנות בשלב מוקדם יחסית ועליה במספר הנשים המחלימות מהסרטן. תמורות בטיפול הניתוחי חלו במהלך השנים וכיום רוב הניתוחים בסרטן השד כוללים כריתה חלקית, ולעיתים מינימלית של השד.


אחת הבשורות של השנים האחרונות בתחום הטיפול בסרטן השד הינה אפשרות של קרינה איזורית לשד במקום הקרנת כל השד לאחר הסרת הגידול בניתוח. הקרינה האזורית ניתנת בשיטות שונות, אחת מהן היא הקרנה חד פעמית בזמן הניתוח אל תוך החלל שבו היה הגידול ומייד לאחר הסרת הגידול.


הטיפול מדוייק מאוד ואינו פוגע ברקמות נוספות מעבר לאזור המוקרן המתוכנן. זמן ההקרנה בין חצי שעה לשעה ונעשה בזמן הניתוח כך שהמטופלת מתעוררת מהניתוח לאחר שסיימה כבר את הטיפול הקרינתי.


התאמת הטיפול נעשית ע"י צוות רב תחומי אונקולוגי וכירורגי ובד"כ מתאים לנשים מעל גיל חמישים - שישים עם גידול בודד יחסית קטן בשד עד 2 ס"מ וללא מעורבות המחלה בבלוטות בית השחי.


מדובר ביתרון עצום למטופלות שכן תמורת כמחצית השעה הנוספת בזמן הניתוח הן חוסכות את הצורך להגיע לסדרה ארוכה של טיפולי קרינה יומיומי בבית החולים.


הטיפול נעשה בעזרת מכשיר הנקרא INTRABEAM המוחדר לחלל הכריתה לקראת סיום הניתוח זאת לאחר שהגידול ובלוטות הזקיף הוסרו.


המכשיר המוכן מבעוד מועד ע"י צוות של אונקולוגים ופיזיקאים מקרין את הרקמה שבחלל הכריתה במשך כחצי שעה עד שעה. עם סיום הקרינה המכשיר מוצא והניתוח מסתיים.


בכ 15% מהמקרים יש צורך להשלים קרינה חיצונית וגם אז בד"כ קרינה מופחתת וזאת רק לאחר קבלת התשובות הפתולוגיות הסופיות מספר ימים לאחר הניתוח.


יעילות הקרינה החד פעמית הוכחה כטובה באותן נשים העונות לקריטריונים. בנוסף לנוחות המובהקת והחיסכון בזמן יקר גם תופעות הלואי כתוצאה מהטיפול פחותות. הקרינה החד פעמית ישירות לרקמת השד ולא דרך העור חוסכות ומפחיתות משמעותית תופעות לואי כגון כויות וחולשה המוכרות בקרינה החיצונית.


מדובר בעוד כלי פורץ דרך המטייב את הטיפול הרב תחומי בסרטן השד, שומר על יעילות הטיפול מחד ומאידך מפחית את האי נוחות שבדרך להחלמה.


דר' ערן שרון מנתח בכיר מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיה אונקולוגית של השד ומנהל את המרכז לבריאות השד בב"ח בילינסון.

 

 

 דר' שרון בעת ביצוע ניתוח וקרינה בטיפול אחד.

 

המאמר מעודכן לשנת 2015


 
 

 


דף הבית | אודותינו | תקנון האתר | מפת האתר | צור קשר | מרכז דוידוף לסרטן
© כל הזכויות שמורות - למרכז מידע למחלות הסרטן ע"ש מאיר ליזר, מרכז דוידוף.
התכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף.

 

Powered by Artvision | Truppo Websites